Δευτέρα 26 Ιουλίου 2021

Τόκιο 2020: Στις 16 η Μαρία Σάκκαρη (βίντεο)

Στους «16» του ολυμπιακού τουρνουά προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.
Επικράτησε της Νίνα Στογιάνοβιτς με 6-1, 6-2 και στον αγώνα για τις οκτώ καλύτερες της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Ελίνα Σβιτολίνα και Άιλα Τομγιάνοβιτς.
Η πρωταθλήτρια του τένις, από τα πρώτα λεπτά, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της.
Πήρε προβάδισμα με 3-1, με νέο μπρέικ έφτασε στα 5-1 και εύκολα ολοκλήρωσε το πρώτο σετ με 6-1...
Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο δεύτερο σετ, το οποίο κατέκτησε σε 35 λεπτά. Συνολικά, η 26χρονη είχε 12 winnersκαι μόλις 11 αβίαστα λάθη. Αντίστοιχα, η Στογιάνοβιτς είχε 6 και 10. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε μία ώρα και έξι λεπτά. Ήταν η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς.
Στον τρίτο γύρο προκρίθηκε και η αγαπημένη αθλήτρια της Ιαπωνίας, η Ναόμι Οσάκα. Απέκλεισε με 6-3, 6-2 την Ελβετίδα Βικτόρια Γκόλουμπιτς και περιμένει Μαρκέτα Βοντρούσοβα ή Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου.