Κυριακή 18 Μαΐου 2014

Κυπελλούχος η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μετά από 9 χρόνια πήρε κούπα, καθώς νίκησε με 3-2 την Χαλ στην παράταση (ανατροπή από 0-2) και κατέκτησε το FA Cup για 11η φορά στην ιστορία της (video)

Κυπελλούχος Αγγλίας αναδείχθηκε η Άρσεναλ έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό στο "Γουέμπλεϊ", καθώς επικράτησε με 3-2 της Χαλ στην παράταση, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 8ο λεπτό.
Η ομάδα του Λονδίνου έφτασε τις 11 κατακτήσεις και...
την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή της σχετικής λίστας, ενώ πήρε τίτλο για πρώτη φορά το 2005, όταν είχε πάρει το τελευταίο της FA Cup.
Τα πρώτα λεπτά ήταν εφιαλτικά για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, καθώς άνοιξε το σκορ ο Τζέιμς Τσέστερ στο 4' και στο 8' έκανε το 2-0 για την Χαλ ένας άλλος κεντρικός αμυντικός της, ο Κέρτις Ντέιβις.

Γρήγορη ήταν η αντίδραση των "κανονιέρηδων", με τον Σάντι Καθόρλα να μειώνει στο 17' με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 65' δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι για την ομάδα του Λονδίνου, σε χέρι του Λίβερμορ μετά την κεφαλιά του Σανογκό.

Ο Λοράν Κοσιελνί ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 71' και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου στο 109' σκόραρε ο Άαρον Ράμσεϊ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και χαρίζοντας το τρόπαιο στην Άρσεναλ.

Σκόρερς: 17' Καθόρλα, 71' Κοσιελνί, 109' Ράμσεϊ / 4' Τσέστερ, 8' Κέρτις Ντέιβις

ΑΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ (106' Γουίλσιρ), Καθόρλα (106' Ροσίτσκι), Ποντόλσκι (61' Σανογκό), Ζιρού.

ΧΑΛ (5-4-1): ΜακΓκρέγκορ, Ελ Μοχαμαντί, Τσέστερ, Κέρτις Ντέιβις, Μπρους (66' ΜακΣέιν), Ροζένιορ (102' Τζορτζ Μπόιντ), Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Κουίν (75' Αλούκο), Μάιλερ, Φράιατ.