Παρασκευή 14 Απριλίου 2017

Κύπελλο Ελλάδος: «Αλωσε» το Καραϊσκάκη η ΑΕΚ, νίκη 2-1 επί του Ολυμπιακού [βίντεο]

Φωτογραφία: EUROKINISSIΜε σκόρερ τους Αργεντίνους Αραούχο και Πατίτο, η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 μέσα στο Καραϊσκάκη τον Ολυμπιακό και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ο Πατίτο Ροντρίγκες, ο οποίος στο 64ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Χάρισε την αποβολή στον Ρομαό ο Παπαπέτρου, καθώς ο Τογκολέζος απώθησε από τον λαιμό τον...
Μάνταλο στο 36ο λεπτό, ενώ έδειξε δύο φορές σωστά «παίζετε» σε πέναλτι που ζήτησαν οι «ερυθρόλευκοι» αφού δεν υπήρξαν παραβάσεις! Διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ με τον Πατίτο (64’) οι παίκτες του Ολυμπιακού, θεωρώντας πως ο σκόρερ κοντρόλαρε με το χέρι σε μία εξαιρετικά δύσκολη φάση. Ο επιπρόσθετος διαιτητής, πάντως, που ήταν δίπλα στο τέρμα ανέφερε στους γηπεδούχους πως η μπάλα βρήκε στο σώμα του Αργεντινού.
Ο Αραούχο στο 6ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ, για να απαντήσει ο Φιγκέιρας επτά λεπτά αργότερα με ωραίο τελείωμα. Δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος για τους «ερυθρόλευκους» με τους Ρέτσο (1’) και Μάριν (22’), ακίνδυνοι επιθετικά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι που είχαν μόλις μία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Σεμπά (66’)!
Στις 26 Απριλίου ο επαναληπτικός στο ΟΑΚΑ.