Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020

Τεράστια πρόκριση για τον Ολυμπιακό - Νίκησε την Άρσεναλ στο Λονδίνο! (Video)

Πολύ μεγάλη πρόκριση στους «16» του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-1 στην παράταση την Άρσεναλ στο «Emirates» στο Λονδίνο στον επαναληπτικό για τους «32» της διοργάνωσης.
Στον πρώτο αγώνα οι «κανονιέρηδες» είχαν επικρατήσει 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στο Νέο Φάληρο στον Πειραιά αλλά η πειραϊκή ομάδα κατάφερε κόντρα στα προγνωστικά να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να προκριθεί... στην επόμενη φάση.
To σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός στο 53΄. Ο Βαλμπουένα εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και Σισέ με κεφαλιά σκόραρε.
Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί ισοφάρισε η Άρσεναλ στο 113΄. Ο Μαρτινέλι έκανε τη σέντρα, ο Σισέ έκοψε, αλλά η μπάλα πήγε στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος με εκπληκτικό γυριστό σουτ έκανε το 1-1.
Το «χρυσό» γκολ για τον Ολυμπιακό το πέτυχε ο Ελ Αραμπί στο 119΄, μετά την εξαιρετική ασίστ του Μασούρα.